životopis

13. září 2007 v 13:11

Krásná Jacqueline Kennedy-Onassis: Věrní muži neexistují!

"Šťastná rodina a život v luxusu... O tom jsem vždy snila."
Čtyřiadvacetiletá Jacqueline Lee Bouvier, pocházející z aristokratické americké rodiny, považovala svou svatbu se senátorem Johnem Fitzgeraldem Kennedym v roce 1953 za svůj první splněný životní cíl: Dobře se provdat.
Tím druhým, neméně podstatným cílem, byl pro Jackii život v luxusu, který jí už tehdy Kennedyovo jméno zaručovalo. Milovala starožitnosti, studovala francouzštinu, jezdila na hony, ale její prioritou byla rodina a vytváření domova. To bylo vše, co kdy chtěla, a vše, co opravdu uměla.

Baby Kennedy

Přestože Jackie od počátku věděla o Johnových vysokých politických ambicích a byla pyšná na jeho úspěchy, politika ji nikdy nezajímala. "Politika byla mým nepřítelem. Brala mi Johna. Skoro jsme se nevídali." Johnova častá nepřítomnost se jí bolestně dotkla hlavně ve chvíli, kdy předčasně porodila jejich první dítě. Zárodek holčičky byl mrtvý... John byl na prázdninové cestě na Francouzské riviéře a domů se mu prý vůbec nechtělo... "Jestliže chceš kandidovat na prezidenta, vrať se domů, jinak každá manželka v zemi bude proti tobě," donutil ho k návratu jeho přítel. Mrtvé děvčátko bylo pohřbeno v rakvi s nápisem Baby Kennedy.

"Věrní muži nejsou."

Nenáviděná politika a tragický porod nebyly jedinými nepříjemnostmi, s nimiž se Jackie musela potýkat. Od začátku se musela vyrovnávat s Johnovou pověstnou náklonností k ženám. Měl jich bezpočet. Zatímco Jackie byla mimo Washington, prezident se často obveseloval pořádáním nahých party v bazénu Bílého domu. Sexuální dýchánky v prezidentově posteli byly proslulé. Jackie manželovy milostné aféry ignorovala, například když Kennedy slavil narozeniny a na party mu měla přijet zazpívat Happy Birthday Marylin Monroe, která se pak stala jeho milenkou, Jackie raději odjela z města. To vše ji pochopitelně zraňovalo... Jednou našla v Johnově prádelníku kalhotky a podprsenku a jen poznamenala: "Mohl by ses, prosím, podívat, komu to patří?" Johnovy zálety brala jako něco, co je základním mužským rysem. "Neexistují muži, kteří jsou věrní."

První dáma

V roce 1960 se stal John Fitzgerald Kennedy prezidentem. Jackie byla v osmém měsíci těhotenství - po malé Caroline čekala druhé dítě - a vyhlídky na život první dámy pro ni byly děsivé. Stala se středem pozornosti. "Je hrozné stát se v 31 letech kusem veřejného majetku." Na inaugurační ples přišla v nádherné róbě, která ji uvedla do politiky jako královskou první dámu. V roce 1960 byla vybrána na seznam nejlépe oblečených žen na světě. Johna její "nezřízený zájem o šaty" přiváděl k šílenství, Jackie za rok utrácela přes 40 tisíc dolarů za šaty... "Uvědomuješ si, že jako prezident vydělávám pouze 100 tisíc za rok?" křičel na ni. Jako první dáma měla Jackie upřímný odpor k jakémukoli veřejnému vystupování. "Oficiální stránka mého života mne odvádí od dětí. A ony jsou mou největší odpovědností," tvrdila.

La Magnifique!

V roce 1961 nastal zlom. Jackie s manželem přijela na státní návštěvu do Francie a lidé byli z usměvavé a rozkošné ženy paf. Novináři psali palcovými titulky Charmante!, Belle!, La Magnifique! a prezident Charles de Gaulle byl zcela unešen jejími znalostmi francouzštiny a francouzské historie. Jackie začala po více než roce chápat a užívat si svou roli první dámy. Setkávala se se státníky, vladaři a osobnostmi z celého světa, kteří půvabnou a významnou tmavovlásku zahrnovali dary: pákistánský prezident jí věnoval diamant za 10 tisíc dolarů, etiopský císař jí daroval dlouhý leopardí kožich, od de Gaulla měla kabelku z 18karátového zlata. Jackie se stala nejvíc obdarovávanou první dámou v dějinách. Dary ze zahraničí měly celkovou hodnotu přes dva miliony dolarů.

Patrick

Na podzim 1963 čekala Jackie třetí dítě. Narození Patricka pak bylo událostí. Bylo to poprvé po 63 letech, co se narodilo dítě úřadujícímu prezidentovi... Ale sláva netrvala dlouho - chlapeček se narodil o pět a půl týdne dříve a jeho slabé srdce nevydrželo. Patrick druhý den zemřel. Prezident byl zničený: "Bojoval. Bylo to krásné dítě," řekl nad jeho rakví a rozplakal se. Jackie odmítla na pohřeb jít.

Sblížení

Krátce po Patrickově smrti se Jackie poznala s řeckým milionářem, loďařským magnátem (a svým budoucím manželem) Aristotelem Onassisem. Pozval ji s doprovodem na několikadenní pobyt na své jachtě. I ve svém zármutku rozkošná Jackie Aristotela uchvátila. Na rozloučenou jí věnoval nádherný diamantový a rubínový náhrdelník. Jackie se však celou cestu těšila na svého muže. Až smrt jejich dítěte dvojici po letech sblížila. "Událost dala našemu manželství nový život. Více porozumění a úcty. John si považoval rodiny více než dříve..."

Atentát

Po návratu slíbila Jackie prezidentovi, že jej bude doprovázet na jeho cestě na jihozápad. Byl šťastný - Jackie podobné oficiality nesnášela. 22. 11. 1963 přistál prezidentský letoun Air Force One na letišti za Dallasem a Kennedyovi přijížděli do města v otevřeném autě. Vtom se ozval ostrý třesk a pak vzápětí dva další. "Proboha, oni zastřelili Johna," vykřikla Jackie, když se JFK sesul k ní a z hlavy mu prýštila krev. Na vyšetřování smrti JFK byly vynaloženy miliony, ale nikdy se nepřišlo na to, jestli Lee Harvey Oswald vraždil sám jako pomatenec, nebo jestli za ním stála nějaká mezinárodní skupina... V den pohřbu seděla Amerika před televizními obrazovkami a sledovala, jak 37letá Jackie vychází z Bílého domu se dvěma malými dětmi, aby došly k rakvi pokryté vlajkou USA. Pro Američany se stala národní hrdinkou. První dámou byla 2 roky, 10 měsíců a 2 dny.

Podruhé první dámou

Krásná vdova se časem začala objevovat po boku svého dlouholetého přítele, Aristotela Onassise. Příjemný, klidný a vtipný Onassis, jeden z nejbohatších lidí světa, jí byl vždy blízký - chápal její zoufalství nad ztrátou dítěte i manžela i to, jak John kdysi Jackii ubližoval svými zálety a jak ji nikdy jako ženu nedocenil. 20. 10. 1968 se vzali v malé kapli na Onassisově ostrově Skorpios. 39letá Jackie měla bílé, šifonové dlouhé šaty od Valentina a na nízkých podpatcích se tyčila nad malým, podsaditým 62letým Aristotelem. Stala se "první dámou" Skorpiosu. Mohla utrácet, kolik chtěla, kolem ní byly koše diamantů, sobolí kožešiny, starožitnosti, ale žádné štěstí, které si vždy přála. Po tragické smrti Onassisova syna Alexandra se Aristoteles změnil. Vadila mu Jackiina rozmařilost, rozhazovačnost, záliba ve čtení knih. Jackie mu zase vyčítala jeho venkovské způsoby a vyhýbala se mu, jak mohla. Od rozvodu zachránila Jackii smrt Onassise (15. 3. 1975). Zdědila 26 milionů dolarů.

Konečně nezávislá!

Jackie byla poprvé v životě finančně nezávislá. 6 měsíců po Onassisově pohřbu nastoupila do nakladatelství Viking Press jako redaktorka a po dlouhé době ji život zase bavil. Seznámila se s proslulým novinářem The New York Daily, Petem Hamillem, a jejich přátelství brzy přerostlo ve vztah. Jackie byla do Peta zamilovaná, ale ještě více oceňovala, že si rozumí s jejími dětmi. Po Onassisově smrti navazovala kontakty s muži o mnoho mladšími také proto, aby měli blíže k jejím dětem. Ale její přátelé nikdy neměli dětem nahrazovat otce. Jako manželka JFK bývala zatrpklá, ale jako matka uchovávala dětem jeho památku. V roce 1971 byli Jackie, třináctiletá Caroline a desetiletý John pozváni prezidentem Nixonem do Bílého domu, aby viděli nové oficiální portréty JFK a Jackie. Děti byly okouzleny tím, že znovu byly v Bílém domě a Jackie byla nadšená svým portrétem, pro který pózovala tři roky a který nyní visí v Bílém domě. Je na něm vážná, krásná, zasněná až éterická... Její vnitřní nejistotu a osamělost malířův štětec nezachytil. Stejně jako nic, co by naznačovalo, že to byla žena, která zvítězila, přežila a uspěla za velkou osobní cenu. Jackie zemřela v roce 1994 na rakovinu. Bylo jí 65 let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama